Historické řady SEVA před rokem 2020

Přibližně do roku 2020 byly stavebnice Seva rozděleny jinak než dnes a měly starší design obalů i jinou značku (Vista). Od tohoto roku pak došlo k postupné přeměně a vznikly nové řady.

Původní stavebnice pak byly většinou nahrazeny podobnými (například Seva 1 byla nahrazena stavebnicí Seva Jednička, místo Seva Army Jumbo je nyní Seva Armáda Bitva atd.). Ty ostatní pak zanikly a naopak vzniklo několik zcela nových verzí.

Na této stránce najdete přehled historických verzí, tedy to, jak stavebnice Seva vypadaly před rokem 2020:

 

Základní řada Seva 1 – 6

Tyto stavebnice tvořily základ Sevy, byly také nejprodávanější. Obsahovaly především základní modré a bílé dílky a výplně. Byly očíslované od 1 do 6, přičemž jednička byla nejmenší a každá další obsahovala více a více dílků. Kromě toho ještě Seva č. 5 obsahovala ozubená kolečka (pro stavbu funkčních pohonů) a Seva č. 6 obsahovala elektrický motorek.

Základní řada sice obsahovala návody pro stavbu několika modelů, ale stále to byla řada obecných kreativních stavebnic. To znamená, že ze základních dílků a koleček stavíte cokoliv,  co vás napadne (omezeni jste jen počtem dílků).

Základní řady stavebnic SEVA - klasické barvy

Podívejte se na přehlednou tabulku Seva 1-6 s porovnáním počtu dílků a tehdejších orientačních cen.

Rozšiřující stavebnice Seva 416 – Seva 1239

Tuto řadu tvořilo 7 stavebnic, které se mezi sebou lišily počtem doplňkových dílků, to se týká především kol a pneumatik. Jedna je proto vhodná pro stavbu kombajnu, jiná pro jeřáb nebo helikoptéru atd.

Od základní řady Seva se lišily tím, že měly počty a druh dílků optimalizované pro stavbu různých konkrétních vozidel nebo modelů včetně příslušného návodu. Všechno pěkně uvidíte a můžete si porovnat v této tabulce pro rozšiřující stavebnice.

Rozšiřující řada stavebnic SEVA

Seva 1239 byla největší stavebnicí Seva a obsahovala 1239 dílků, jak napovídá název. Byla vhodná více na stavbu domečku a staveb než na vozidla. Neobsahovala motorek, jen dvě ozubená kolečka a 6 pneumatik.

Jumbo boxy

Série osmi velkoobjemových plastových boxů zahrnovala všechny druhy Sevy. Obsahovaly více dílků, ale hlavně byly dílky uloženy ve velmi praktických plastových boxech, takže úklid v tomto případě nebylproblém ani pro děti. Seva JUMBO boxy byly vhodné pro školky a školní družiny, ale samozřejmě se kupovaly i domů – byly cenově snadno dostupné.

SEVA Jumbo

Porovnejte si počty dílků a tehdejší ceny v této tabulce porovnání JUMBO

Seva stavebnice pro kluky nebo pro holky

Tohle byly zase stavebnice výhradně zaměřené jen pro kluky nebo jen pro malé slečny. Pro kluky je to jednoznačně série Seva Army 1 nebo 2. V tomto případě byly dílky jinak zbarvené, do hnědo-zelené vojenské barvy namísto modro-bílé. Dále tu byly speciální dílky, aby bylo možno stavět vojenská vozidla – džípy, tanky, letadla a pod.

SEVA pro dívky a SEVA Army – stavebnice pro kluky i holky

Pro holčičky je to obdobně odlišná stavebnice s názvem Seva pro dívky. Dílky byly zbarvené do růžova a také zde byly speciální dílky pro stavbu nábytku nebo kočárku.

Tyto dvě skupiny byly po roce 2020 nahrazeny novými řadami pod názvem Seva Armáda (pro kluky) a Seva Rodina (pro Holky). Podívat se na ně a nebo koupit je můžete na našem eshopu zde Svet-stavebnice.cz

Seva Rescue – záchranáři

Poslední stará řada, která je sice ještě v prodeji i dnes, ale už jen omezenou dobu. Do této řady Seva patří několik stavebnic se záchranářskou tématikou. Velmi atraktivní skupina.  Najdete tu hasiče, policii i zdravotní záchranáře. Z každé stavebnice lze postavit podle návodu tři vozidla – například ze Seva Rescue 1 lze postavit hasičskou cisternu, velké auto s plošinou nebo rychlé osobní zásahové vozidlo.

Do řady Seva Rescue patří tři stavebnice - záchranáři, hasiči a policie

Stavebnice Seva