Co by jste měli vědět o stavebnicích SEVA

Jak vypadají dílky stavebnice

Následující informace jsou pro ty, kteří Sevu doma ještě neměli. A že takoví lidé ještě jsou, víme z dotazů, se kterými se na nás obrací.

Všechny dílky Seva jsou z plastu (kromě dlouhých hřídelí u technických stavebnic). Základní dílky jsou tři:

  • standardně modré kostičky (případně červené, zelené nebo růžové)
  • bílé spojovací kříže
  • různobarevné výplně

Kostičky i kříže jsou v různých délkách, místo popisu je asi lepší prohlédnout si obrázek.

Základní dílky Seva stavebnice
Základní dílky Seva stavebnice

Stavba je jednoduchá. Spojují se vzájemně bílé a modré dílky, až vznikne charakteristická síť, typická pro modely Seva. Hotový model můžete vylepšit výplněmi.

Výplně a jejich použití
Výplně a jejich použití

Spojování dílků jde lehce – zasunutím do sebe, stejně tak rozpojení. Stavět se dají ploché obrazy (u menších dětí), ale samozřejmě Seva je určená ke stavbě normálních prostorových objektů.

Spojování dílků
Spojování dílků

A to může být skutečně cokoliv – domečky, auta, letadlo, jeřáb, traktor, autobus, nábytek do domečku, zvířáta …, prostě vše, co si děti vymyslí. Jako doplněk lze dokoupit panáčka seváčka a tím si celou hru oživit.

Stavebnice je doporučená všeobecně od 4 let. To už děti zvládnout dílky spojit, ale nedá se čekat, že by v tomto věku samostatně postavily něco smyslupného.

Bílé kříže mají v sobě otvory. Tyto kříže slouží k upevnění kol, při stavbě vozidel.

Použití kol při stavbě vozidel
Použití kol při stavbě vozidel

Do kola se zasune bílá plastová osa a celé se to uchytí to děrovaného kříže. Kola se lehce otáčí, takže s vozidly si děti mohou skutečně hrát a jezdit po pokoji.

V různých stavebnicích Seva jsou různá kola, dokonce i atraktivní velká od traktoru. Počty a druh kol můžete vidět v tabulce přehledu stavebnic.

No a jak vypadá něco hezkého postaveného se Sevy? Třeba takto – tato hasičská cisterna je ze stavebnice Seva Rescue I. (tato stavebnice se přestala prodávat počátkem roku 2021, ale jako ilustrační obrázek jsme ji nechali)

Seva Rescue I. - hasiči
Seva Rescue I. – hasiči

Historie výroby stavebnic Seva

Stavebnice Seva je ryze český výrobek. Vyrábí se ve stejném provedení od uvedení na trh v roce 1979, tehdy se firma jmenovala ještě Kovozávody Semily (vznik roku 1959). V roce 1993 se tato firma privatizací přeměnila na Vista Semily s.r.o.

Společnost Vista pokračovala ve výrobě stavebnic Seva, ale to samozřejmě není jediné, co se zde vyrábělo a vyrábí. V sortimentu jsou také mozaiky, pro modeláře známý Monti Systém (dodnes přes 70 modelů), stavebnice Seko, daší plastové hračky nebo plastové díly pro automobily. V současné době je v nabídce 37 stavebnic SEVA v různých velikostech.

V roce 2005 došlo ke sloučení načky Vista s firmou Beneš a Lát. Od roku 2008 pak celá firma vystupuje pod novým názvem Beneš a Lát a.s. – i když na veřejnosti je jako výrobce stavebnic stále vžitý název Seva.

Stavebnice Seva